Svatební rizika.

Velký den, hodně lidí, hodně starostí a mnoho příležitostí na problém.

 

Bohužel jakkoli nepříjemné toto konstatování je, problémy se nevyhýbají lidem ani ve svatební den. S trochou šikovnosti a připravenosti se však můžete vyhnout alespoň těm nejzákladnějším:

 

Nepijte!

Připít si – Ano. Opít se – Ne. Ani vy, ani Váš už-manžel, ani jeho ani Váš otec. Je jen málo věcí tak trapných, jako opilí novomanželé, nebo jejich rodiče. Pokud vidíte, že někdo už začíná mít opravdu dost, taktně poproste číšníka nebo kohokoliv přísedícího, ať už mu nikdo nenalévá. Půlnoční zpívání je sice zvykem na většině svateb, nejkrásnější vzpomínka to však určitě není.

 

Nerozčilujte se!

 

Nevěsta je ta, ke které všichni vzhlížejí a hněv jí na kráse rozhodně nepřidá. Očekává se od Vás štěstí, úsměv, pár slz a trochu nervozity, ale v žádném případě ne hysterie. Pokud něco nevychází podle vašich představ, svěřte to mamince nebo nejlepší kamarádce. Je to Váš den, máte si ho užít a ne ho strávit organizováním něčeho, co i tak nikdy nevyjde úplně podle plánu.

 

Pozor na telefon!

O tom, že mobilní telefon v krajce svatebních šatů zastrčený mít nebudete, nepochybujeme. Pravděpodobně ani Váš nastávající ho v tento den nebude potřebovat. Když však během svatebního obřadu zazvoní telefon jednomu z hostů, trapas je na světě. Vyhnout se mu dá jedině prevencí, tedy taktním upozorněním přítomných ještě před obřadem, buď v podobě malého nápisu, nebo slovním upozorněním.

 

Nepřejídejte se!

Z čistě praktických důvodů – aby Vám později nebylo špatně. Neexistuje však žádný způsob jak zabránit, aby se nepřejídali Vaši hosté. V každém případě, pokud se udělá nevolno někomu z přátel, není to ani z poloviny tak špatné jako když je nevolno nevěstě.

 

Pozor na představování!

Bývá milým zvykem, že nevěsta a ženich nahlas představí svou rodinu a přátele ostatním zúčastněným. Z důvodu, aby tento zvyk milý i zůstal je však třeba si uvědomit, kolik je již příliš mnoho. Osobní zkušenost dosvědčí, že po čtyřicátém představeném se již hosté nervózně ošívají a na osmdesátého se už sotva podívají. Pokud k tomu ještě připojíte krátký životní příběh každého z nich, stává se z představování stejná zábava, jako z přednášky o jaderné fyzice. Každý musí přibližně odhadnout kolik hostů je již příliš, ale v zásadě představování splní svůj účel jen na menší svatbě kde je šance, že si alespoň pár lidí zapamatujete.

 

Speciální požadavky

Před Vaši sestřenici vegetariánku položí krásně naskládaná kuřecí prsa a před strýce abstinenta láhev tvrdého. Trapné, že? Zejména pokud se tomu dalo snadno vyhnout. Je docela pravděpodobné, že vy ani Váš nastávající neznáte všechny pozvané důkladně. Proto je třeba, ptát se předem! Je velmi netaktní opomenout vegetariány, abstinenty, ale i diabetiky a lidi s alergiemi na různé druhy jídla. Krátkým telefonátem nebo e-mailem ušetříte zbytečné starosti sobě i jim.

 

Nebuďte až příliš zaneprázdněni!

Všechno je to jeden velký kolotoč – jídlo, tanec, fotografie, kamera a Vy ani nevíte co dřív. Ve víru činností se nestíháte věnovat všem. Chyba! Hosté přišli na svatbu kvůli Vám. Nezáleží na tom, že Vaše teta si na všechno stěžuje a jeho strýc je až nadmíru pečlivý. Slušnost káže alespoň na moment se u nich zastavit, zeptat se jich jak se jim svatba líbí, vyslechnout případné stížnosti a i když možná předem víte, že jim nemůžete vyhovět, usmát se a přikývnout. Bylo by vrcholem neslušnosti mít na svatbě hosta, se kterým jste kromě gratulace nestihli prohodit ani dvě věty. Stačí minuta – dvě a všichni budou spokojeni.